Trustees, Committees and Others


GRAND TRUSTEES    
Eloise Wyse (Melvin) #67 419-237-2881  
14129 County Road 23, Fayette 43521    
F. Lon Lowry (Barbara) #504 740-362-9201  
408 Cool Springs Lane, Delaware 43015    
Barbara Pelfrey #594 937-847-0383  
4243 Rosefinch Way, Miamisburg 45342    
Steve Farus (DuAnne) #251 740-674-4835  
PO Box 52, Duncan Falls 43734    
Steve Moore  (Pam) #530
937-652-1815  
853 Terry Lane, Urbana 43078
   
     
CHAIRMAN OF ARRANGEMENTS    
Jan Foy (Ken) #189 419-618-1194  
70 Oakley Meadow Lane, Tiffin 44883    
     
DRILL DIRECTOR    
Cara Hogan #427 440-463-7167  
2379 Elmwood Drive, Westlake 44145    
     
SECRETARY TO THE WGM    
Sandra McCollum #221 937-783-3044  
311 Bourbon Street, Blanchester 45107    
     
GENERAL GRAND CHAPTER OFFICER    
Right Worthy Grand Sentinel    
F. Lon Lowry #504 740-362-9201  
     
GENERAL GRAND CHAPTER AMBASSADOR    
Ambassador to Philippines    
Vivian Chrisopulos #537 330-659-4089  
     
GENERAL GRAND CHAPTER COMMITTEE MEMBERS    
Eastern Star Journal-Jean Watters #227 513-398-6068  
Regenerative Medicine-Peg Reiterman #74 740-505-2513  
     
OHIO PARTY FOR THE 2018 GENERAL GRAND CHAPTER    
Janice Goerss #71 440-347-0079  
Gail Walsh #344 419-868-1521  
     
2017 COMMITTEES FOR GRAND CHAPTER    
APPEALS AND GRIEVANCES    
Trevor Sproul (596), Chairperson 330-904-3614  
7562 Panther Avenue, NE, North Canton 44721    
Gayle Sutherin (504) 740-386-2258  
Peg Reiterman (74) 740-505-2513  
     
BY-LAWS    
Gail Walsh (344), Chairperson 419-868-1521  
7648 Pilgrims Landing, Maumee 43537    
Susan Simpson (245) 330-922-8117  
Evelyn Hardesty (593) 740-967-0449  
     
CHILDRENS' DYSLEXIA CENTERS, INC.    
Diane Phillips (596), Chairperson 330-868-3262  
737 Lynnwood Drive, Minerva 44657    
Linda Prochazka (496) 419-853-3250  
Judi Pisczak (442) 440-241-8952  
     
CHORUS DIRECTOR    
Pamela Sheetz (361) 440-365-6243  
     
CREDENTIALS    
Patricia Askins (527), Chairperson 419-228-1750  
978 Brice Avenue, Lima 45805    
Gloria Cazan (453) 440-886-1453  
Karen Jones (18) 330-368-0176  
Donna Sparks (419) 740-775-3087  
Linda Zerkle (256) 937-339-4116  
     
EASTERN STAR BENEVOLENCE    
Barry Metzger (135), Chairperson 513-876-2456  
3602 State Route 756, Felicity 45120    
Bonnie Youngblood (479) 330-225-2169  
Sue Kerns (411) 740-653-4565  
Jean Watters (277) 513-398-6068  
Robert Palmer (46) 330-296-9869  
     
EASTERN STAR CHARITIES    
Nancy Flautt (167), Chairperson 740-743-2809  
PO Box 527, Somerset 43883    
Bob & Ellen Gilley (367) 937-396-0788  
Richard & Barb Metzler (517) 330-239-2479  
Raymond Belfrage (287) Ex-Officio 614-793-8525  
     
EDUCATION COMMITTEE    
Marilyn Braatz (344), Chairperson 614-579-5845  
6802 Morningstar Loop, Westerville 43082
   
Nancy Williams (107) 937-289-2512  
Wayne Shirbish (24) 740-472-5160  
Beth Mason (140) 513-870-9412  
Kim Mathias (109) 614-203-3862  
Barbara Pelfrey (594) Ex-Officio 937-847-0383  
     
ESTARL    
Carol Hamilton (155), Chairperson 937-456-4979  
136 Blue Bell Drive, Eaton 45320    
Jenny Jamieson (91) 419-586-4980  
Frank Clifton (251) 740-674-4834  
Lynda Chambers (502) 614-898-0446  
Kenneth Scott (287) 740-964-6119  
     
FRATERNAL CORRESPONDENT    
Margaret (Margi) Wheeler #283 740-446-9431  
7 Oakwood Drive, Gallipolis 45631    
     
HISTORIAN    
Marion Johnson (39) 937-465-3202  
4373 Bump Road, Cable 43009 jam@main-net.com  
     
HOSPITALITY    
Kim and Patrick Nieset (189), Chairpersons 567-230-2488  
216 Watson Avenue, Fostoria 44830    
Cathy and Steve Scarpelli (570) 937-439-1537  
Gale Betterly (537) 330-659-6485  
LouAnn Kilgore (7) 330-372-2947  
     
JURISPRUDENCE    
Marilyn Giey (596), Chairperson 330-494-3628  
1254 White Stone Circle NE, Canton 44721    
JoAnn Hastings (17) 419-566-8131  
Sandra Edmisten (461) 513-218-0755  
     
MEMBERSHIP AND PUBLIC RELATIONS    
Diana Bray (245), Chairperson 330-603-9346  
287 Watson Street, Akron 44305    
Suzanne Dick (39) 937-780-6349  
Cindy Chadwell (502) 614-832-0163  
     
Chapter Excellence Award Coordinator    
Marilyn Braatz (344) 614-579-5845  
7800 Contee Road #235, Laurel, MD  20707    
     
Rob Morris Awards    
Eleanor Alkire (74) 740-869-2255  
P. O. Box 212, Mt. Sterling 43143    
     
MERGERS AND CONSOLIDATIONS    
Marilyn Giey (596), Chairperson 330-494-3628  
1254 White Stone Circle NE, Canton 44721    
Marilyn Bennett (51) Maxine Jeffers (287)  
Vivian Chrisopulos (537) Ron Keller (41)  
James Dale (408) Robert Palmer (46)  
Wroena Dusthimer (236) Ronald Seigla (555)  
Sandra Edmisten (461) Gayle Sutherin (504)  
Bruce Hansford (53) Jean Watters (277)  
Betty Dawn Hardman (541) Richard Wilson (24)  
     
     
OHIO MASONIC HOME    
JoAnn Hastings (17), Chairperson 419-566-8131  
4177 Hazelbrush Road, Shelby 44875    
Steve Moore (530) 937-652-1815  
Janice Goerss (71) 440-347-0079  
     
OHIO WEBSITE www.ohiooes.org  
Carol Krekus (202), Webmaster 330-562-7657  
648 Fairfield Lane, Aurora 44202 masonslady04@aol.com  
Facebook - Donya Wright (367) dwrightoes@yahoo.com  
     
OUT OF STATE REGISTRATION    
Ginnette Clark (94), Chairperson 419-206-2903  
6724 W US 6, Gibsonburg 43431    
Peggy Snodgrass (388) 440-290-7593  
Debby Pitts (298) 937-214-0849  
     
PARLIAMENTARIAN    
Peg Reiterman (74), Chairperson 740-505-2513  
19380 Clarks Run Rd., Mt. Sterling 43143    
Patrick Pinney (458), Assistant 330-759-2433  
     
PAYROLL    
Dorothy Berman (537), Chairperson 330-467-4439  
8972 Griswold Circle, Macedonia 44056    
Diane Worchester (477) 419-874-9037  
Lois Terkhorn (404) 740-532-9960  
     
SPEAKERS AND RESOURCE BUREAU    
Eleanor Alkire (74) 740-869-2255  
Cindy Chadwell (502) 614-832-0163  
Sally Eisenman (16) 419-224-7421  
Diane Phillips (596) 330-868-3262  
Peg Reiterman (74) 740-505-2513  
Barb Ross (185) 513-625-2230  
Rev. Amy Shaw (596) 330-309-6114  
Bonnie Youngblood (479) 330-225-2169  
John Youngblood (479) 330-225-2169  
Sandy Zikursh (284) 440-257-5798  
Michele Engelbach/OES Home CEO 740-397-1706  
Dan Shirk/OH Masonic Home Fraternal Relations 937-926-4305  
Cathy Winton/OH Masonic Home Director 937-525-3002  
     
YOUTH COMMITTEE    
Leann Schaeffer (46), Chairperson 330-687-9871  
126 Shawnee Trail, Aurora 44202    
Timothy Strawn (287) 614-670-3606  
Phyllis Pacsuta (517) 440-235-8454  
     
OHIO EASTERN STAR HOME    
Michele Engelbach, CEO 740-397-1706 mengelbach@oeshome.org  
Cyndi Wyatt (236) District 12
740-397-1706  
1451 Gambier Road, Mt. Vernon 43050    
Director of Marketing
wyattc@oeshome.org 
 
     
OHIO EASTERN STAR HOME TRUSTEES    
Carleton J. Calderhead (266) District 4 2 year  
Betty Joelle Buchanan (123) District 12 4 year  
Patricia A. Eyestone (366) District 10 2 year  
Joan Wedge (301) District 27 1 year  
Howard Laudermilk (555) District 19 2 year
 
Larry Mayer (300) District 23 1 year
 
Barbara Stuart (596) District 13 4 year
 
Becky Thatcher (67 )  District 7 4 year
 
Ron Haresty (301) District 17 1 year  
     
INSPECTION of Brecksville #537/WGP CHAPTER Saturday, April 8, 2017  
Double Tree, 6200 Quarry Lane, Independence 44131    
INSPECTION of Miami #107/WGM CHAPTER Saturday, May 13, 2017  
Dayton Masonic Center, 525 W. Riverview Avenue, Dayton 45405    
WGM WGP JOINT RECEPTION Saturday, June 3, 2017  
Crowne Plaza North, 6500 Doubletree Avenue, Columbus 43229    
CHARITIES EXTRAVAGANZA Saturday, June 24, 2017  
Gallagher Center, OES Home, 1541 Gambier Road, Mt. Vernon 43050    
     
     
     
     
    08092016 meh







 





 



















Contact the Webmaster

xxCarol Krekus
    (330) 562-7657
    webmaster@ohiooes.org

Contact the Grand Secretary

xxRoberta G. David, PGM
    (937) 912-9101
    ohiogrsec@aol.com

Social Networking

Go to top